U transakcionom savetodavstvu dva su ključna poduhvata koji rezultaraju u skupu strukturisanih informacija prezentiranih u odgovarjućim dokumentima. To su Finansijski Due Diligence i Procena kompanije.
Naravno ovo su dokumenta koja izrađujemo u pripremi za prodaju, a potencijalnom investitoru treba asistencija u interpretiranju informacija i o bitnim aspektivma odlučivanja o investiraju u Ciljano društvo. Za to imamo razvijeno savetodavstvo.
Naša podrška u transakcijama je usmerena na:
Ciljano društvo, odnosno društvo čiji vlasnik želi da proda ukupni ili deo interesa. Prodavac kapitala – u celini, ili u određenoj proporciji – na osnovu Finansijskog Due Diligenca formira predstavu o solidnosti svoje pozicije, a na osnovu Procene kapitala o mogućoj ceni u transakciji. Finansijski Due Diligence ukazuje vlasniku na jake i slabe strane svojeg biznisa i pokreće ga na akcije dizanja vrednosti radi maksimiranja vrednosti transakcije.
Potencijalnog investirora. Potencijalni investitor ne ide u transakciju samo na osnovu dostupnih opštih informacija. On nastoji da temeljito ispita sve aspekte Ciljanog društva, da bi jasno saznao kakve su mu vrednosti, s jedne, i šta može od njega učiniti u budućnosti, s druge strane.
Na usluzi smo i jednoj i drugoj strani u transakciji.
Finansijski Due Dilligence
Finansijski Due Dilligence je kritično važna komponenta kompanijskih transakcija. Njegovo obavljanje podrazumeva pretresanje svih temeljnih pozicija konstitucije Ciljanog društva, a rezultira sa Izveštajem. Finansijski Due Diligence Izveštaj prezentira stanja imovine, obaveza, kapitala, finansijske uspešnosti, moći zarađivanja i načina borbe entiteta za poslovni uspeh. On je prezentacija potencijala i mogućnosti datog društva, ali i rizika koji su sa tim povezani. Naš Finansijski Due Diligence Izveštaj je odgovor na zahtev investitora da ga snabdemo pouzdanim informacijama o tome šta kupuje i damo mu čvrst oslonac za njegovo prosuđivanje i odlučivanje.
Obuhvat našeg angažmana u ovom poslu je uglavnom standardizovan.
Za ispitivanje finansijskog zdravlja i performansi ciljanog entiteta koristimo:- Bilans stanja u prethodnih pet godina
- Bilans uspeha u prethodnih pet godina
- Izveštaj o tokovima gotovine u prethodnih pet godina
- Računovodstvene politike na kojima se izgrađuju finansijske informacije
- Izveštaji Uprave za poslovnu godinu za svaku od prethodnih pet godina
- Poreski izveštaji
- Druge analitčke informacije i dokumentacija.
Finansijski Due Diligence Izveštaj, kao glavne komponente sadrže dijagnoze:
- Istorijskih dostignuća, modela i zrelosti biznisa i drugim konstitucionim elementima
- Stanja imovine, finansijskih izvora i zarađivačke sposobnosti
- Finansijskih perfomansi na bazi ključnih indikatora performansi
- Rizika i senzitivnosti na ključne uticaje
- Fiskalne pozicije i eventualno skrivenih obaveza i rizika
- Potencijalnih obaveza i eventualnih neformalizovanih obaveza
Finansijski Due dilligence je sredstvo jačanja predstave potencijalnog investitora o tome šta kupuje, ali i sredstvo koje jača njegovu pregovaračku poziciju.
Procena kapitala
Procena kapitala je suštinaska poruka o vrednosti kompanije. Ona je proces koji rezultira Izveštajem o proceni. A izveštaj o proceni je skup poruka korisniku o tome: šta su oslonci vrednosti u prošlosti, na čemu stoji aktualna vrednost kompanije i kakve su njene perspektive. Dakle, ona integriše prošlost, sadašnjost i budućnost. Procena govori o tome na čemu je kroz istoriju počivalo stvaranje vrednosni, na čemu trenutno stoji i kakva su očekivanja o vrednosti.
Vrednost je ključno pitanje u odlučivanju o investiranju u novu kompaniju. Procena za potencijalnog investitora vredi ako je koncentrisana na kvalitet novčanih tokova i perspektivne ocene istih u doglednoj budućnosti.
Učesnici u procenama. Sve je pod procenjivanjem, sve se neprekidno odmerava, kako bi se o nečemu odlučilo. Dug je spisak onih koji vrednuju i koriste informacije o procenama, među njima najznačajniji su:
- Vlasnik. Prate vrednost kapitala upošljenog u njihovim organizacijama.
- Menadžment. Procene prati da zna da li uvećava, održava ili umanjuje vrednost kompanije.
- Računovođe. Registruju vrednosti pozicija imovine, obaveza i kapitala.
- Revizori. Potvrđuju ili izražavaju sumnje u vrednovanja u bilansima.
- Procenitelji. Obavljaju stručni posao vrednovanja.
- Sud. Uzima procene kao osnov za mnoga odmeravanja, ali i ispituju valjanost iskazanih vrednosti kao osnov za mnoge odluke.
- Poreski organ. Uzima procenjene vrednosti ka osnov za oporezivanje.
- Regulatori. Nadgledaju finansijsko izveštavanje i vrednovanje.
- Javnost. Posmatra i sudi vrednovanje.
Podrška kod transakcije
Transakcije su po pravilu kompleksne i potrebno je mnogo stručnih sagledavanja i informisanja strana u procesu. Dakle, nisu dovoljni Finansijski Due Diligence Izveštaj i Izveštaj o proceni. Ove Izveštaje treba interpretirati, i niz dodatnih informacija zahvatati, ispitivati, u okolnostima sagledavati, i kontekstualno ih tumačenje. Sve sa ciljem jačanja pozicija strana u transakciji. Naša podrška u transakcijama podrazumeva:
Podrška kod ugovaranja. Zaključivanju transakcionog ugovora često prethodi dugotrajan proces pregovaranja, a česti su oprečni stavovi u vezi sa tumačenjem određenih klauzula. Naša konsultantsvo uključuje i pomoć kod transakcionih ugovora u vezi sa finansijskim, poreskim i računovodstvenim implikacijama. Prodavca interesa podržavamo u identifikovanju ključnih informacija koje potencijalni kupci očekuju, proverom podataka i sastavljanjem finansijske knjige podataka. Potencijalnog kupca podržavamo u identifikovanju rizika i posebno skrivenih beneficija i utičemo na izbalansirano gledanje na vrednost Ciljanog društva u trenutku kupovine, ali i na sinergije koje se mogu realizovati.
Podrška za data room. Sobe sa podacima se koriste kada prodavac želi da svojim potencijalnim kupcima prezentira velike količine poverljivih podataka. Investitoru je ovo prilika da se upozna sa svim bitnim informacijama Ciljanog društva. Naše usluge uključuju pripremu kao i vođenje data room-a:
- Konsultacije za data room pravila i procedure
- Konsultacije za prikupljanje informacija koje zahtevaju potencijalni kupci
- Implementacija fizičke ili virtuelne sobe sa podacima
- Podrška u pripremi informacija
- Podrška u funkcionisanju data room-a za podatke tokom procesa prodaje
Podrška po izvedenoj transakciji. Transakciji se pristupa radi očekivanja, a efekti transakcije se realizuju nakon transakcije. Niz je poslova gde je investitoru potreban konsultant i mi smo tu za:
- Streteško planiranje. Ovo je kompleksan posao ispitivanja internih i internih uslova i pretpostavki za realizaciju ciljeva. Misija, vizija i ciljevi idu prvo, a za njima sledi strategija.
- Organizaciono strukturisanje. Pravilo je da organizacija sledi strategiju i da znači strukturisanje resursa, dizajniranje sistema i načina funkcionisanja, što sve treba da bude usmereno ka maksimiranju vrednosti, odnosno uvećanju bogatstva vlasnika.
- Organizovanje egzekucije strateških zamisli. U egzekuciji se vide vrednosti strategija, a ona je realno delovanje koje se mora organizovati na liniji strategija.
- Uspostavljanje internih kontrolnh sistema. Na bazi identifikovanih rizika traže se odgovori za njihovo zaobilaženje ili minimiziranje što se postiže odgovarajućim dizajnom internih kontrola u celini i u pojedinim aspektima.
Naš angažman u asistenciji u transakcijama vodi optimizaciji koja se realizuju sa samom transakcijom, ali i sa efektima koji će nastati nakon transakcije u nizu budućih perioda.